Parkety

Pokládka parket

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století.

Výhody parketové podlahy:

  • Přírodní materiál, obnovitelný
  • Příjemná na omak, nestudí
  • Luxusní vzhled
  • Možnost několikanásobné renovace do původní podoby
  • Pokud je z tvrdých dřevin, je odolná proti mechanickému poškození
  • Je možné ji lokálně doložit/opravit
  • Je možné ji rozebrat (jen násilím) a použít znovu (byť se zničením některých dílců)

Vlastnosti parketových podlah:

Vlysy (nebo vlýsky)

Samostatná masivní prkénka menších rozměrů, opatřená perem a drážkou, nejčastěji vyráběná z tvrdých dřevin (dub, buk, jasan…).

Parkety

Sestava více prkének dohromady v obrazec tvaru čtverce či obdélníku, takové díly se skládají také na pero a drážku (zjednodušeně řečeno jde o dřevěné dlaždice).

Na západ od našich hranic mají parkety daleko silnější zastoupení. Je to jistě způsobeno i financemi, jaké za takovou podlahu dáme. Masivní dřevěná podlaha totiž patří k tomu nejluxusnějšímu, co si v bytových interiérech můžeme pořídit.

V našich končinách se parketové podlahy používaly již od nepaměti. Jejich pověsti u nás zřejmě nejvíce uškodilo používání v panelových a družstevních bytových domech. Pověst jim pokazila spíše neodborná montáž. Lepeny byly na nesoudržný nevyrovnaný podklad asfaltem. Taktéž použití nedokonale vyschlých parket byl problém a v podlaze se vyskytovaly velké spáry, podlaha pracovala, sesychala.

Povrchové úpravy (silnovrstvé laky) sice vydržely mnohé, ale podlaha ztrácela svůj přírodní vzhled a barvu, nedala se lokálně opravit. Mnoho lidí se tak parket při rekonstrukcích bytů zbavovalo, překrývalo je koberci či laminátovou podlahou. Koncem 20. století zaznamenaly tedy tyto podlahy útlum, ale poslední roky jim zase právem přicházíme na chuť.

Poptávka

Blank Form (#1)
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram